Myślenie kreatywne, jak je włączyć.

Zbieranie coraz większej ilości informacji, przemyślane możliwości i ostrożne, wyważone decyzje są lepsze. Tak, no jasne. Ale jak to zrobić? Odkryć, rzadko dokonuje się celowo tak często, jak Ci się wydaje. Po prostu dlatego że, rozwiązanie jest poza doświadczeniem jakie zdobył mózg. To doświadczenie jest kształtowane przez przekonania, kulturę i uprzedzenia. A świadomy umysł, najprawdopodobniej nigdy go nie znajdzie. Analityczne poszukiwanie  rozwiązania przeczesuje całą treść umysłu, ale nic poza nią. Niestety. Te nowe odpowiedzi których szukasz, znajdują się poza jego znaną zawartością.
Kiedy pozwolimy swojemu mózgowi na integrację nowych informacji z istniejącą wiedzą na poziomie podświadomości, może on nawiązać nowe połączenia i zobaczyć wzorce nieoczywiste dla świadomego umysłu. Jest bardziej prawdopodobne że,własnie wtedy twórcze rozwiązania i pomysły zaczną kiełkować w mózgu. Wolącym stosować nieświadome podejście do problemu, zamiast dochodzić do niego w celowym podejściu. Kiedy mózg jest w trybie myślenia i jest zalewany informacjami, nie ma możliwości połączenia ze sobą sąsiadujacych koncepcji lub dokonania twórczego przeskoku. Obwód stanu spoczynku mózgu, nazywany siecią trybu domyślnego aktywuje się, gdy przestajesz myśleć o czymś specyficznym i właściwie rezygnujesz z kombinowania. Jest to najlepszy moment do rozwiazania problemu. W tym stanie, mózg wykonuje najlepszą, najmądrzejszą, najbardziej twórczą i efektywną  pracę. Ale, nadmiar informacji nigdy nie jest dobry. Mózg tego nie lubi. W naszym społeczeństwie dominuje wiara że, ​​im wiecej wiesz, tym lepiej. Zgodnie z teorią ekonomii więcej informacji jest zawsze lepsza, chyba że koszt pozyskania dalszych informacji przekracza oczekiwany zysk. Ta zasada może działać w ekonomii, ale dla umysłu więcej informacji i myślenia nie jest dobre. Człowiek lubi mieć wybór, gdy podejmuje decyzję. Jeśli jednak otrzyma zbyt wiele wyborów, czuje się mniej zadowolony z podjętych decyzji i jest mniej zadowolony z samego procesu decyzyjnego. Gdy człowiek otrzymuje dużo informacji, wzrasta aktywność w obszarze mózgu odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów i kontrolę emocji. Jednak gdy obciążenie staje się zbyt duże,wyglada to tak, jakby mózg uległ zakorkowaniu i kora przedczołowa wyłączyła się. Kolejnym problemem jest to że, nasza pamięć robocza jest ograniczona. Mimo że mózg może przechowywać praktycznie nieograniczoną ilość informacji w pamięci długotrwałej, to pamięć krótkotrwała może przechowywać i przetwarzać ograniczoną ilość informacji. Dlatego lepiej uczyć się "skokami", niż ślęczeć nad ksiażką i wkuwać. Zapewne wiesz to z własnego doświadczenia że, ​ mózg działa lepiej jeśli pobieramy informacje w porcjach z regularnymi przerwami, zamiast próbować wcisnąć wszystko w jedną długą sesję. Mózg potrzebuje przestoju, aby skonsolidować przychodzące informacje, zanim będziesz mógł z nich efektywnie korzystać. Badania pokazują, że drzemki mogą poprawić pamięć i twórcze rozwiązywanie problemów .
Dlaczego nieświadomy mózg może znać odpowiedź? Zbyt typowe i intensywne myślenie o problemie szkodzi rozwiązywaniu tego problemu. Ponieważ mózg faktycznie blokuje potencjalne rozwiązania od zarejestrowania się w świadomości, poprzez zjawisko znane jako "hamowanie poznawcze" . Zasadniczo umysł odsuwa wszelkie informacje, które uzna za nieistotne dla problemu, na którym się skupiasz. Ale odpowiedź może znajdować się właśnie w tych nieistotnych informacjach.
Nagłe zrozumienie, które rozwiązuje problem, interpretuje sytuację, wyjaśnia żart lub rozwiązuje niejednoznaczne postrzeganie, zwane jest wglądem (albo momentem "Aha!"). Psycholodzy badali wgląd za pomocą metod behawioralnych od prawie wieku. Niedawno do tego zjawiska zastosowano narzędzia neuronauki kognitywnej. W serii badań wykorzystano elektroencefalografię (EEG) i obrazowanie funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w celu zbadania neuronalnych korelatów "momentu Aha!"i jego poprzedników. Chociaż doświadczenie wglądu jest nagłe i może wydawać się odłączone od myśli bezpośrednio poprzedzającej, badania te pokazują, że wgląd jest kulminacją szeregu stanów mózgu i procesów działających w różnych skalach czasowych. Wyjaśnienie tych prekursorów sugeruje możliwości interwencyjne dla ułatwienia wglądu . To trochę jak próba spojrzenia na słabnącą gwiazdę. Musisz odwrócić głowę i spostrzec ją kątem oka. Jeśli spojrzysz na nią bezpośrednio, zniknie. Czas ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o umieszczenie podświadomości rozwiązywania problemów w pracy dla Ciebie. Jeśli pozostaniesz z umyślnym trybie myślenia zbyt długo, możesz powstrzymać pojawianie się możliwych rozwiązań. Jednakże, jeśli zbyt wcześnie wycofasz się z problemu, zanim będziesz miał wszystkie kawałki puzzli, twój mózg nie ma informacji, których potrzebuje by wymyślić odpowiedź. Sztuczka polega na tym, aby wiedzieć, ile czasu poświęcić na skupienie się na problemie i kiedy się rozluźnić i pozwolić podświadomemu mózgowi na ciężkie podnoszenie.
Jest jeszcze w naszych mózgach coś takiego jak "sieć trybu domyślnego". Istnieje przewidywalny wzorzec aktywności neurologicznej, który jest stanem mózgu, gdy jest on w spoczynku, nie koncentruje się na niczym konkretnym lub nie angażuje się aktywnie w swoje otoczenie. Ten stan spoczynku mózgu nazywany jest siecią trybu domyślnego (DMN). Zamartwianie się odbywa się właśnie w "trybie" DMN. Odnosi się on, do "wewnętrznego trybu poznania", który jest pojęciem bardzo abstrakcyjnym. Ba! Jest on jedną z najbardziej abstrakcyjnych sieci w mózgu. Im trudniejsze i bardziej poznawcze jest wymaganie określonego zadania, tym mniej DMN jest aktywowany. Zmniejszona aktywacja DMN może być również spowodowana praktykami uważności, takimi jak joga i medytacja . Badając aktywację mózgu podczas medytacji, stwierdzono zmniejszoną aktywację regionów związanych z DMN . Stwierdzono również, że trening medytacyjny zwiększa synchronizację aktywacji między regionami DMN, które są związane ze świadomością "ja".>>>>TomaszSarbiewski<<<<

Popularne posty z tego bloga

Mięśnie pleców - wzmocnienie, rehabilitacja.

Narcystyczny psychopata. (rozdz: 18 i rośnie)

Socjopata - związek